KKTC'de TAKBİS'in benzeri kurulacak

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) İçişleri Bakanı Özkan Murat arasında imzalanan protokol çerçevesinde, KKTC'ye, Türkiye'deki Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi'nin (TAKBİS) benzeri bir bilgi sistemi kurulacak.
Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak ile KKTC İçişleri Bakanı Özkan Murat, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'nde gerçekleştirilen taplantıda, KKTC'nin ihtiyacı olan tapu ve kadastroya ilişkin hizmetlerin iyileştirilmesi ve etkin bir şekilde yürütülerek sonuçlandırılmasına yönelik protokolü imzaladı.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, protokol ile KKTC'de kadastro yenileme ve sayısallaştırma, Türkiye'deki TAKBİS benzeri bir bilgi sisteminin kurulması, teknik ve idari alt yapı konularında yardım, karşılıklı uzman değişimi, eğitim ve işbirliği esaslarının belirlendiğini belirtti.

Türkiye'deki kadastro çalışmalarının Cumhuriyetin ilk yıllarından beri yaklaşık 80 yıldır yapıldığını hatırlatan Özak, "Bu güne kadar 52 bin 655 köy ve mahalleden, 46 bin 28 birimde kadastro çalışmaları tamamlanmıştır. 5 bin 844 birimde de kadastro çalışmaları devam etmektedir. 2008 yılında kadastro yapımı açısından sorunlu 783 birim hariç kadastro çalışmaları tamamlanacaktır" diye konuştu.

Özak, Türkiye genelinde kadastro çalışmalarında, yıllık üretim ortalama 350 birim iken, AK Parti döneminde alınan önlemlerle birlikte gerek çalışma metodunun değiştirilmesi gerekse özel sektörden hizmet satın almak suretiyle yıllık üretimin yaklaşık 10 kat artırıldığına işaret etti. Özak, "Üstelik maliyetler düşerken sayısal formatta, bilgi sistemlerine uygun daha kaliteli sonuçlar elde edilmeye başlanmıştır" dedi.

Özak, bu tecrübeler ışığında KKTC' de de benzer yöntemler uygulanmasının planlandığını aktararak, "Bu hizmetlerin taraflarca amacına uygun düzeyde yapılacağına inancım tamdır" ifadesini kullandı.

KKTC İÇİŞLERİ BAKANI ÖZKAN MURAT'IN KONUŞMASI

KKTC İçişleri Bakanı Özkan Murat, konuşmasında, Kıbrıs'taki kadastro çalışmalarının 1916 yıllarında başladığını ve 60'lı yıllara kadar devam ettiğini hatırlatarak, "Bizde şu anda varolan çalışmalar o dönemin çalışmaları. Haritalarımız, eskiye dayalı, deforfme olmuş. Belediyelerde ve imar dairelerinde bu haritaların kullanılmasında epeyce sıkıntı oluyor" şeklinde konuştu.

KKTC'de son 4 yılda hem dış politikada hem de ekonomik alanda büyük bir atılımın gerçekleştirildiğini dile getiren Murat, "Bu atılımın bir parçası da gayri menkul hareketlerinde olsun, imar planlarında olsun fiziki değişimdir. Bu protokol bizim için çok faydalı olacak. Çağımıza uygun projeleri yürütmüş olacağız" dedi.

İşbirliği için Türkiye'ye teşekkür eden Murat, Türkiye'nin her alanda KKTC'nin yanında yer aldığını söyledi. Murat, Rum tarafı ile önümüzdeki günlerde başlayacak görüşmeleri hatırlatarak, "Türkiye Cumhuriyeti her zaman yanımızda oldu. İleride başlayacak görüşmelerde de bize elinden geldiği kadar destek veriyor" diye konuştu.

"Son günlerde Rum tarafından seslendirilen bazı konular var. Garantörlük konusunda tartışmalar var" diyen Murat, Türkiye'nin adadaki garantörlük hakkının uluslarası anlaşmadan doğan bir hak olduğunu ifade ederek, "Bu anlaşmalar ancak tarafların imzası ile değiştirilebilir. Bu nedenle biz bu tartışmaya girmiyoruz" dedi.

Protokolün imzalanmasının ardından KKTC İçişleri Bakanı Murat, Bayındırlık ve İskan Bakanı Özak'a el yapımı ipek kozasından bir çerçeve hediye etti. Özak'ın Murat'a hediyesi ise gümüş bir ibrik oldu.

Konular