Gayrimenkulde kötü haber! Tapu harçları arttı

Merkez Bankası'nın faiz indiriminin ardından konut kredisi faizlerinde düşüş ile sevinen gayrimenkul sektörüne paketten tapu harç vergisi çıktı. Paket kapsamında tapu harçları binde 16.5'ten binde 20'ye yükseldi. Sektör yine isyanda

Ocak-ağustos ayında bütçe açığının 8.5 milyarı aşması üzerine alarma geçen Maliye Bakanlığı'nın tedbir paketinden eve de sürpriz vergi çıktı. Merkez Bankası'nın hafta başında yaptığı faiz indiriminin ardından bankaların konut faizi indirimine gitmesi ile sevinen sektörün mutluluğu kısa sürdü.
Sektör oyuncuları isyanda
Tapu harcında vergi oranı binde 16.5'ten binde 20'ye yükseltildi. Bu 100 bin liralık bir konut için 400 liraya yakın bir vergi artışı demek.
Sektör oyuncularına göre Merkez Bankası'nın faiz indirimi ile birlikte piyasada canlanma beklenirken, tapu harcına gelen vergi artışı piyasadaki olumlu havayı da sildi. Faiz indiriminden gelen hareketlilik bir hafta bile sürmedi. İşte Habertürk Gazetesi'nde yayınlanan konuya ilişkin görüşler:
Neler dediler?
Işık GÖKKAYA GYODER Başkanı
"Sektörde zincirleme belirsizlikler çıkıyor. Ne yapacağımızı şaşırdık. KDV oranlarının belirsizliği, maketten satışın önüne geçirilmesi, şimdi tapu harçları tüm yıl için öngörülerimizi yarı yolda bıraktı, ikinci çeyrekte yaşanan 0.4 büyümenin, üçüncü çeyrekte sıfır olacağını tahmin ediyoruz. Bu zamları firmalar üstlenemeyebilir."
NAZMİ DURBAKAYIM İst. İnşaatçılar Der. Bşk.
"Yapılan faiz indirimiyle son 2-3 gündür satış ofislerinde hareketlilik gözlemledik. Mutlu bir hafta sonu olacak derken zam haberi geldi. Yazın yaşanan durgunluk dağılacaktı. Kaporasını vermiş alıcı, hesabını ona göre yapmıştı. Böyle düzenlemeler yapılacaksa yapılsın ama bir takvim olsun. Ne zaman yapılacağı önceden bilinsin."
ÖMER FARUK ÇELİK KONUTDER Başkanı
"Bu darbeler ufak ufak tokat vurdukça afallıyoruz. Üretici gözünden de olaya bakmak lazım. Sonunda diyeceğiz ki biz yapmıyoruz, siz yapın. Bu uygulamalar kayıtdışını artıracak. Büyük firmalar kayıtdışı iş yapmıyor. Küçük firmalar, sigortasız işçiden bile maliyetleri artırırken, böyle zamlarla rekabet makası açılıyor."
İNANÇ KABADAYI EGE Yapı Yön. Kur. Bşk.
"Sektör sekteye uğradı. KDV belirsizlikleri, vergi artışları netleşmeli. Lansmana çıkmayı bekleyen projelerimiz var. 2-3 gün önce faiz indirimiyle mutlu olduk ama yarın başka bir şey çıkar mı düşüncesiyle tüketici olup biteni algılayamıyor. Toplam değeri 100 milyon TL olacak 2 projenin lansmanı için belirsizliklerin çözümlenmesini bekliyorum."
Ege Yapı'nın tüm konut projelerini incelemek için tıklayın
MEHMET OKTAY ANT Yapı Yön. Kur. Bşk.
"İnşaat sektöründe bilinen ve yaşanan bir durgunluk var. Bir yandan da konut ihtiyacı var. Alım gücüyle satış fiyatı orantılı olmalı ama biz doğru fiyatta buluşamıyoruz. Ek olarak gelen vergiler, KDV'den, alım-satım vergilerine kadar alıcıları zorluyor. Durgunluğun aşılması adına tersine olması lazım. Harçların artırılması değil, düşürülmesi lazım."


1 yorum

binde 20 değil.... binde 40 hem satıcı hem alıcıdan alınınca...

Miras kalmış yeri paylaşıyorum... yine de harç ödüyorum ... ne iş bu ya....kendi yerimizi sanki satın alıyoruzzzzzz.....

03.10.2013 - Necati KOCABAŞ