Tapu Harcı Zammı Piyasayı Olumsuz Etkiler

Erdal Çelikel - Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Esnaf Odası Başkan Yardımcısı Ahmet Rıfat Yetkin, "tapu harcı zammının emlak piyasasını olumsuz etkileyeceğini" söyledi.

Erdal Çelikel - Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Esnaf Odası Başkan Yardımcısı Ahmet Rıfat Yetkin, "tapu harcı zammının emlak piyasasını olumsuz etkileyeceğini" söyledi.

Yetkin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "tapu harcı zammının bütçe açığı sorununa çözüm olamayacağı, tam aksine insanların konutlarını satarken gayrimenkulün gerçek bedelini gizleyeceği" görüşünü öne sürdü.

Alıcı ve satıcının ödemesi için yüzde 1,65'ten olmak üzere toplam yüzde 3,3 olarak hesaplanan eski tapu harç bedellerini bile yüksek bulduklarını dile getiren Yetkin, "Yeni zamlar sonucunda tapu harcı masrafları yine alıcıya yüklenecek. Satıcılar tapu harç bedellerini satış fiyatlarına yansıtacaklar ve bu durumdan piyasa olumsuz etkilenecek" dedi.

Zammın, son aşamaya gelmiş bazı satışların iptal edilmesine de neden olabileceğini savunan Yetkin, "Sözleşmesi bugün imzalanmış olsa bile satışı bir ay sonra gerçekleşecek konutlar var. Zamlar, bu konut satışlarının iptaline neden olabilir" diye konuştu.

Tapu harç oranlarının düşürülmesinin maliyenin gelirlerini yükseltmesi anlamında daha doğru olacağını savunan Yetkin, "Oranlar düşürüldüğünde, vatandaşlar tapu aşamasında konutların gerçek değerini beyan edeceklerdir. Vatandaş konutun gerçek değerini beyan ettiğinde bu emlak vergisi, komisyonlar gibi başka kalemlerde de artışa neden olacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

-"Tüketici mağdur olacak"-

Emlak Müşaviri Salim Taşçı da tapu harç bedellerine zam yapmak yerine düşürülmesi gerektiğini, tapu harç bedellerinin artmasının konut fiyatlarını da artıracağını, sonuçta tüketicinin mağdur olacağını iddia etti.

Gayrimenkul Danışmanı Gülşah Gökçen Turan da harç bedelinin artmasıyla konut satışlarının düşeceğini, bedel zamlandığı için konutların gerçek bedelinin hiçbir zaman ortaya çıkmayacağını öne sürdü.

Eski oranlarla yeni oranlar arasındaki fark konusunda örnek veren Turan,

"Mesela eskiden değeri 100 bin lira olan bir konut için bin 650'şer liradan 3 bin 300 lira ödeniyordu. Yeni belirlenen oran yüzde 2. Buna göre söz konusu tutar 2'şer bin liradan 4 bin liraya çıktı. Yani tapu harç bedeli 100 bin liralık bir konut için 700 lira daha fazla ödenecek" dedi.

Turan, normalde tapu harç bedelinin yarısını alıcı, yarısını da satıcının ödemesi gerektiğini, uygulamada ise tüm masrafın alıcı tarafından ödendiğini ifade ederek, satıcının yeni harç bedellerini konut fiyatlarına yansıtacağını dile getirdi.

Zam nedeniyle bazı satışların iptal edilebileceğini, bunun da sektörü olumsuz etkileyeceğini anlatan Turan, "Konutların gerçek satış bedellerinin ortaya çıkması ve tapuda satış bedelini düşük gösterme gibi yaklaşımların azalması için tapu harç bedelleri düşürülmeli" diye konuştu.

Muhabir: Erdal Çelikel

Yayıncı: Fazilet Özer - Ankara